سازمان مردم نهاد غیرانتفاعی با نام New Story که در زمینه مبارزه با بی خانمانی فعالیت می کند، کار ساخت محله های ارزان قیمتی با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی را آغاز کرده است. کار ساخت این منازل با فناوری چاپ سه بعدی با مشاوره فنی شرکت ICON در تگزاس آغاز شده و اکنون تعدادی از ساکنین کم درآمد مکزیک در این محله ها ساکن شده اند. به گفته مدیرعامل شرکت ICON ساخت و ساز در دنیا امروزه چنان با روش های سنتی عجین شده است که پیشنهاد یک مسیر جدید و فناورانه تا حدی غیرمنطقی به نظر می رسد. در این مرحله نقش یک سازمان غیرانتفاعی مردم نهاد در ترویج استفاده از این فناوری بسیار پررنگ خواهد بود.

3D Mexico 15 Joshua Perez 683x1024 - اولین منازل مسکونی کم هزینه ساخته شده در مکزیک با فناوری چاپ سه بعدی

در اوایل سال 2018 شرکت ICON و سازمان مردم نهاد NewStory همکاری خود را در راستای از بین بردن فقر مطلق و اسکان موقت و دائم بی خانمان ها آغاز کردند. این شراکت توانست تعداد زیادی از مردم در امریکای لاتین را صاحب خانه کند و نقش مهمی در زیبایی فضای شهری و همچنین اصلاح سیستم شهرنشینی داشته باشد.

3D Mexico 7 Joshua Perez 1 1024x683 - اولین منازل مسکونی کم هزینه ساخته شده در مکزیک با فناوری چاپ سه بعدی

چاپ سه بعدی هر منزل مسکونی با حدود 500 فیت مربع تنها 24 ساعت زمان می برد. به علاوه تقریبا هر نقشه ای برای ساخت قابل اجراست. نکته بسیار مهم اینست که این منازل تکرار پذیر و بسیار یکدست و شبیه به هم با ظاهری جدید و متفاوت ساخته می شوند که در نوع خود بی نظیر است.

3D Mexico 2 Joshua Perez 1024x683 - اولین منازل مسکونی کم هزینه ساخته شده در مکزیک با فناوری چاپ سه بعدی

در استفاده از فناوری ساخت افزایشی در تولید ساختمان، نه تنها عایق بندی صوتی، دمایی و حرارتی بهینه می شود، بلکه استحکام ساختمان افزایش پیدا می کند و وزن سازه ها کم می شود. از طرف دیگر سرعت اجرا به طرز خارق العاده ای افزوده شده و می توان یک راه حل بسیار مناسب و ارزان برای اسکان های موقت و حتی دائمی ایجاد کرد.


پاسخی بگذارید